تماس با پشتیبانی
خانه / محصولات / پلی یورتان / پلی یورتان
پلی یورتان
پلی یورتان

پلی یورتان

این مواد عمدتاً از ترکیب دی ایزوسیانات و پلی ال ها بدست می آیند. بسته به نوع کاربرد پلی اورتان می توان از دی ایزوسیانات و پلی اول های مختلفی استفاده نمود. از دی ایزوسیانات های مطرح در این زمینه می توان به TDI و MDI اشاره نمود. جهت انجام واکنش پلیمریزاسیون همانطوری که اشاره گردید از پلی اول های مختلفی استفاده می گردد. این پلی اولها عبارتند از پلی اولهای پلی اتر و پلی استر. جهت افزایش خواص مکانیکی عمدتاً از پلی استرها و افزایش در برابر آب از پلی اترها استفاده می گردد. با توجه به تنوع مواد پایه بکار رفته در تولید پلی اورتان ها، تنوع زیادی نیز در خواص محصول نیز وجود دارد. از پلی اورتان ها می توان انواع اسفنج ها، الیاف مصنوعی، رنگ ها، چسب ها، روکش ها و الاستومرها را بدست آورد.
دسته بندی پلی یورتان ها:
با توجه به تنوع فرمولاسیون، پلی اورتان ها به شکل ذیل تقسیم بندی می گردند:
۱- پلی اورتانهای انعطاف پذیر
۲- پلی اورتانهای سخت فیلردار
۳- پلی اورتانهای سخت بدون فیلر
۴- پلی اورتانهای وکیم کستینگ
۵- پلی اورتانهای سیستم RIM

پلی اورتانهای سخت فیلردار
این مواد دارای فیلرهای خاصی بوده که میتوان از آنها در حجم های بالا استفاده نمود. این مواد همینطور از مقاومت دمایی بالایی برخودار می باشد. از دیگر خصوصیات این مواد میتوان به قابلیت ماشین کاری، مقاومت حرارتی و سایشی بالا و تداوم ابعادی را نام برد. از جمله فیلرهای مورد مصرف در این مواد میتوان به پودر آلومینیوم اشاره نمود که موجب ایجاد سختی بسیار بالا در این مواد میگردد. کاربرد این مواد در ساخت الگوهای ریخته گری، تولید مدل اولیه برای قالب های فرمینگ، تولید و تکثیر سریع قالب و قالب های مقاوم در برابر سایش می باشد.
پلی اورتانهای سخت بدون فیلر
این سیستم بدلیل ویسکوزیته بسیار پایین در الگوسازی و ریخته گری های با دیواره نازک کاربرد دارد. قدرت انعطاف پذیری و مقاومت دمایی این مواد بالا میباشد. قابلیت افزودن فیلر، مقاومت بالا در برابر رطوبت و استفاده در کارهای پیچیده بدون فیلر را نام برد. این مواد در بین پلی اورتانها تقریباً دارای پایین ترین ویسکوزیته می باشند. از کاربردهای عمده این مواد ساخت مدلها و ریخته¬گری های دقیق و تولید سریع مدل را نام برد.
پلی اورتانهای انعطاف پذیر
این سیستم با توجه به ویسکوزیته پایین، برای قالبسازی و قسمتهایی که بایستی انعطاف پذیر باشند استفاده میشود این سیستم در برابر پارگی بسیار مقاوم بوده و مقاومت کشسانی آن نیز بسیار بالاست. این مواد دارای زمان کارکرد نسبتاً کوتاهی میباشند. این مواد دارای قابلیت ارتجاعی بالایی بوده و مقاومت بالایی به اسیدها و قلیاها دارد. کاربرد این مواد در ریخته گری های سطحی میباشد.
پلی یورتان های وکیوم کستینگ:
این مواد شفاف بوده و عمدتاً در مواردی که شبیه سازی مواد ترموپلاستیکی مانند PMMA، ABS، PA، PP مدنظر است مورد استفاده قرار می گیرند.
این مواد دارای سختی های متفاوتی بوده و دارای ویسکوزیته پایینی است و در برابر نور ماوراء بنفش مقاوم می باشد. از این مواد می توان در ریخته گری های حجیم نیز استفاده نمود. این مواد همچنین بدلیل رنج وسیع کارکرد دارای مقاومت حرارتی بسیار خوبی نیز می باشند. این مواد دارای طیفی از رنگ های مختلف بوده و سرعت پخت آن بسیار بالاست. از این مواد جهت پشت ریز قالب نیز می توان استفاده نمود.
پلی یورتان های سیستم ریم (RIM):
این مواد عمدتاً جهت شبیه سازی مواد ترموپلاستیک مانند PP بکار میرود. از خصوصیات عمده این مواد می توان به خشک شدن سریع این مواد اشاره نمود. این مواد در تولید قطعات با سرعت تولید بالا مناسب بوده و در تولید با روش Reaction Injection Moulding کاربرد دارد. مقاومت در برابر ضربه و مقاومت تا دمای حدوداً ۲۰۰ درجه از خصوصیات بارز این مواد می باشد.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *